Zahraniční stáže II

úterý 31. prosince 2013

Zahraniční stáže realizované pracovištěm MU:

Stážistka Daniela Mináriková se ve dnech 11.11. - 24.11. 2013 zúčastnila stáže na Institute of Genetic Medicine International Centre for Life Central Parkway, Newcastle, Velká Británie. Praktická stáž zahrnovala kultivaci lidských indukovaných pluripotentních buněk na dně skleněných IBIDI misek 35mm potažených 0.1% želatinou s myšími embryonálními fibroblasty inaktivovanými mitomycinem C. U Lidských indukovaných pluripotentních buněk byl následně značen pericentrin s použitím nepřímé imunofluorescenční metody. Analýza frekvence aberantních mitotických buněk byla provedena na základě počtu centrozomů dělících se buněk s využitím fluorescenčního mikroskopu.

Stážista Josef Jaroš se ve dnech 2.12.2013 – 14.12.2013 zúčastnil stáže  na Max Planck Institute for Molecular Cell Biology and Genetics, Dresden. Během stáže na zahraničním pracovišti byl stážista prakticky seznámen s metodami vysokopropustné analýzy a jejich praktické aplikace. Celý proces byl vysvětlen na transfekci endothelilálních buněk nasazených v multijamkových destičkách. Příprava (kultivace, fixace a imunobarvení ) vzorků do 96 a 384 jamkových destiček se provádělo pomocí automatického  dávkovače. Byla vysvětlena a vyzkoušena práce se softwarem CellProfiler pro analýzu obrazu a zpracování dat s KNIME. V rámci praktického tréningu byl vyzkoušen mikroskop se „super“ rozlišením.

Stážistka Martina Lánová se ve dnech 29.11. - 16.12. 2013 zúčastnila stáže na Oddělení buněčné a molekulární biologie, Karolinska Institutet ve Švédsku. Praktická část stáže byla realizována pod vedením Dr. Emmy Andersson. Nejprve se stážistka seznámila s pracovištěm a aktuálně řešenými výzkumnými úkoly. Vlastní stáž byla zaměřena na  imunofluorescenční barvení, které je založeno na „antigen-antibody “ vazebné reakci. V rámci stáže si vyzkoušela celý process od přípravy vzorků (řezání, mražení) až po vlastní pozorování pomocí fluorescenčního mikroskopu. Velkým přínosem bylo zejména rozšíření odborných znalostí, postupů a získání nových dovedností.

Stážistka Zuzana Garlíková se ve dnech 7.12.2013 – 21.12.2013 zúčastnila stáže na King´s College, Craniofacial Development & Stem Cell Biology, Guy´s Hospital, London. Stáž zahrnovala extrakci zubních pupenů z E14.5 myších embryí, mechanické a enzymatické oddělení mezenchymální a epitelové tkáně v zubním pupeni, in vitro kultivaci explantované mezenchymální tkáně. Dále byla provedena izolace RNA z kultivovaných a explantovaných mezenchymálních buněk pro následnou analýzu metodou qPCR. Pro histologickou analýzu zubní tkáně bylo provedeno zalití explantátů do parafinu. Stáž proběhla pod vedením profesora Paula Sharpe.