krátkodobé stáže

pondělí 26. listopadu 2012

Během úvodní fáze projektu byly zrealizovány následující krátkodobé stáže (2 měsíce):

1. Zobrazovací techniky v klinické medicíně - proškolen Mgr. Tomáš Parečko, PhD.

Anotace stáže:

Náplní této stáže byla teoretická příprava stážisty, příprava materiálů, praktické ukázky rektoskopie, sigmoideoskopie, kolonoskopie a biopsie. Důraz byl kladen na zvládnutí metodologie zobrazovacích metod vnitřního prostoru střev.

2. Molekulární zobrazování in vivo pomocí fluorescence a bioluminiscence - proškolana Mgr. Zuzana Pernicová

Anotace stáže:

Náplní této stáže byla teoretická příprava stážistky, příprava materiálů, práce s pokusnými zvířaty, praktické ukázky a experimenty detekce luminiscence, fluorescence, rentgen a analýza získaných dat. Důraz byl kladen na zvládnutí metodologie práce na přístroji Lumina XR.

3. Analýza buněk a tkání prozařovací elektronovou mikroskopií - proškolena Mgr. Lenka Gibalová, PhD.

Anotace stáže:

Hlavním tématem stáže byla vizualizace proteinů v transmisním elektronovém mikroskopu. Byly nachystány síťky s formvarovými membránami a dále pokoveny uhlíkem ve speciální vakuové aparatuře. Ředěné proteiny izolované z kvasinek byly připraveny několika různými způsoby pro zobrazování v elektronovém mikroskopu, nanášeny na nosné síťky a následně detailně zkoumány.

4. Vícebarevná průtoková cytometrie: analýza - proškoleny Mgr. Veronika Toporcerová a Mgr. Tereza Suchánková PhD.

Anotace stáže:

Stážistky se věnovaly teoretickému i praktickému zvládnutí technologie průtokové cytometrie včetně přípravy fluorescenčně značených monoklonálních protilátek k detekci antigenů na povrchu i uvnitř analyzovaných buněk, použití více fluorochromů v jednom experimentu, problematice kompenzace fluorescenčního přesahu.