Krátkodobá stáž na Institute of Experimental Pharmacology & Toxicology, Slovak Academy of Sciences, Bratislava, Slovensko

pondělí 19. května 2014

V rámci projektu OrganoNET se Tereza Škopová v termínu 12. 5. – 19. 5. 2014 zúčastnila krátkodobé stáže na Institute of Experimental Pharmacology & Toxicology, Slovak Academy of Sciences, Bratislava, Slovensko.

Stáž byla zaměřena na vliv mediátorů krevních destiček na oxidativní vzplanutí neutrofilů. Krevní destičky a neutrofily byly izolovány z plné krve dobrovolných dárců. Pomocí chemiluminiscence byly detekovány reaktivní metabolismy kyslíku produkované jak samotnými neutrofily nebo krevními destičkami, tak působením mediátorů krevních destiček na neutrofily samotné. Aktivace neutrofilů a destiček byla vyvolána specifickými aktivátory pro daný typ buněk. Přínosem pro stážistku Škopovou bylo seznámení se s technikou izolace krevních destiček.