Krátkodobá stáž na Experimentelle Kardiologie, Klinik III für Innere Medizin, Universitätsklinik, Kolín, Německo

pátek 11. července 2014

V rámci projektu OrganoNET se Mgr. Silvie Kremserová v termínu 23. 6. – 11. 7. 2014 zúčastnila krátkodobé stáže na oddělení Experimentelle Kardiologie, Klinik III für Innere Medizin, Universitätsklinik, Kolín, Německo.

Cílem stáže bylo hodnocení modulace diferenciace makrofágů do alternativních subpopulací myeloperoxidázou, kdy nejdříve byl diskutován a vytvořen experimentální design a následně připraven materiál na izolace a kultivaci buněk a potřebné roztoky. Dále byly izolovány primární mikrofágy z kontrolních a na myeloperoxidázu deficientních myší a současně byly kultivovány stabilní buněčné linie myších makrofágů. Stav diferenciace makrofágů byl analyzován pomocí stanovení exprese vybraných genů a proteinů, které byly provedeny během posledního týdne pobytu. Protokoly a získané výsledky byly diskutovány na závěrečném fóru s německými kolegy.

Přínosem pro Mgr. Kremserovou bylo nejen osvojení si nových experimentálních metod a společná příprava publikace s německými kolegy, ale také zisk zamrazených vzorků RNA a proteinů pro další výzkumné analýzy na pracovišti v Brně.